Fondacioni shqiptar "Zgjidhja e Konflikteve dhe Pajtimi i Mosmarrėveshjeve" (FZK) u themelua nė dhjetor 1995 nga njė grup specialistėsh tė drejtėsisė, sociologjisė dhe kulturės. Fondacioni ėshtė njė organizatė joqeveritare, jofitimprurėse, jofetare dhe e hapur pėr bashkėpunim me shoqata, fondacione dhe organizata tė tjera.

FZK-ja jep ndihmesėn pėr demokratizimin e shoqėrisė shqiptare nėpėrmjet zgjidhjes me ndėrmjetėsim e pajtim tė mosmarrėveshjeve qė lindin nėpėrmjet individėve apo grupeve sociale.
 
Pėrmes programeve nė fushėn e ndėrmjetėsimit dhe tė edukimit pėr paqe, FZK-ja synon tė influencojė nė grupmoshat rinore dhe nė grupet e tjera sociale tė shoqėrisė shqiptare, nė promovimin dhe edukimin me vlerat e mirėkuptimit, menaxhimit konstruktiv tė konflikteve, ndėrmjetėsimit e pajtimit dhe tė tolerancės.

Adresa:Rruga "Him Kolli",Pall.P.F.trade,
K.1,Ap.2-C
Tirane
Tel/Fax : +355 4 226 4837
Tel : +355 42 48681
E-mail: mediationalb@abcom.al